Bir diğer adı Yalıtım olan izolasyon ülkemizde her alanda neredeyse ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. En sık kullandığımız alanların başında da yaşam alanlarımız, konutlarımız, yapılarımız gelmektedir. İzolasyon için tarihten günümüze binlerce ürün kullanılmış, çeşitli buluşlar yapılmış ve denenmiştir. Günümüzde geldiğimizde de hâla bu denemeler devam etmekte daha iyi bir izolasyon için çözümler geliştirilmektedir.

İzolasyon Nedir Ne işe Yarar?

Yapılarımızda iç, dış, ses ve çeşitli doğa koşullarından yada maddelerden etkilenmemesi için yapılan tüm uygulama çeşitlerine izolasyon denilmektedir. İzolasyon bizlere enerjiyi doğru kullanmaya, ısıyı doğru kullanmaya yarayacağı gibi daha bir çok avantaj sağlamaktadır. Ekonomik açıdan bize yararı olan izolasyon yapımının ayrıca insan sağlığına da katkısı fazladır. Uygulama yapılan alanlar izolasyon çeşitlerine göre bir çok avantaj verir. Örneğin binanızda yapacağınız kaliteli bir izolasyon ile rutubet, net, küflenme gibi bir çok zararlı oluşumun önüne geçersiniz ve farketmeden sağlığınızı bozacak durumlardan kurtulmuş olursunuz. Bir çok farklı çeşidi bulunan izolasyonun örneklerini aşağıda sizler için sılaradık.

Isı izolasyonu

Bizler tüm dünyadaki insanlar gibi ülkemizde ısınmak için ciddi kaynaklar tükettiğimiz gibi bireysel olarak yüksek oranda para ödemekteyiz. Isınmak için çeşitli kaynaklar tükettiğimiz ülkemizde elektrik, doğalgaz ve kömür Türkiye’nin ciddi kaynaklarından ve mutlaka tasarruf edilmesi gereken alanlarıdır. Isı izolasyonu yapılan binaların daha uzun ömürlü olduğu gerçeği kaçınılmazdır. Binada yapılan yalıtım sayesinde sadece kış aylarında sıcak ısı kaybının dışında yaz aylarında faydasını görmekteyiz. Isı yalıtımı binalarda dış cephede sıkça uygulanır ve sıcak ve soğunun dengeli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Günümüzde neredeyse her yeni yapıda izolasyon uygulaması yapılmaktadır. Dünyada da ülkemizde de bir çok alanda zorunlu olan izolasyon uygulaması bulunmaktadır.

Su İzolasyonu

Bir diğer izolasyon yöntemi de su izolasyonu dur. Su ve nem binalarımız için ciddi düzeyde bir sorun teşkil eder. Bina temelinden başlayan su izolasyonu çatılara, pencerelere ve duvarlara uygulanabilmektedir. Bina temelleri muhakkak su izolasyonu yapılması gereken bir alandır. Zamanla temel kısmından su alan beton direncini yitirmeye başlar. Bu da binanızın uzun ömürlü olmasının önüne geçer. Hatta deprem riski olan bölgelerde daha ciddi düşülmesi gereken bir konudur Temel su izolasyonu

Ses izolasyonu

Evlerde, işyerlerinde ve çeşitli alanlarda ses yalıtımına ihtiyaç duyarız. İnsan sağlığı etkileyen yüksek ses şiddetinin önlenmesi, insan yaşamının olduğu alanlarda kabul edilebilecek sınırlara çekilmesi için ses izolasyonu yapılmalıdır. Kapalı büyük metrajlı alanlarda akustiğin, yankının önlenmesi içinde ses izolasyonu yapılmaktadır. Günümüzde bir çok alanda ses izolasyonu yapıldğı bilmekteyiz. Genelde yapı tasarımı sırasında yapılan uygulamalar olsa da sonrasında da yapılan ek uygulamalar bulunmaktadır.

Çatı izolasyonu

Çatı izolasyonu en sık karşılaştığımız sorunlardan ve talep gören yalıtım çeşididir. Doğru yapılmayan çatı sistemleri mutlaka izolasyon istemektedir. Doğru yapılanmış olsa da hi çatılar zamanla doğa koşullarının olumsuz etkilerine maruz kalır ve çeşitli sorunlar çıkarır. Su sızıntısı ile başlar binanızın bir çok alanında büyüyerek ciddi bir sorun haline gelir. Çatılarsa su, buhar, ses ve ısı yalıtımı yapılmaktadır. İyi bir yalıtım sonucunda çok uzun yıllar sorunsuz bir şekilde uzun ömürlü olur.

Firmamız istanbul izolasyon işlerinizde sizlere kalıcı ve uzun ömürlü izolasyon çalışmaları sunmaktadır. Deneyimli ve uzman kadrolarımız ile uzun yıllardır bir çok başarılı projeye imza attık. Yaşadığınız tüm yalıtım sorunlarında polyurea izolasyon firmamıza ulaşınız ve ücretsiz keşif hizmetinden faydalanınız.